Začátek roku ve znamení močového měchýře
První měsíc v roce je spojován s předsevzetími, novými touhami, přáními, očekáváním všeho, čeho chceme v novém roce dosáhnout. Začínáme plánovat, často překypujeme novou vnitřní nadějí v lepší budoucnost. Říkáme si letos už to skutečně vyjde a tužby budou naplněny.
Pokud se na leden podíváme z pohledu TČM, je takzvaným orgánem měsíce ledna močový měchýř. Orgán uložený v malé pánvi, který je místem, kde se shromažďuje odpadová nepotřebná tekutina ještě předtím, než je vyloučena z těla ven. Je produkována ledvinami a říkáme jí moč.
V tomto „skladišti“ se moč nahromadí a jakmile je dostatečně zaplněno, je automaticky vylučována přes močovou trubici z těla ven. Je dobré pozorovat barvu moči, pokud je žlutá až průhledná, tělo nám ukazuje, že máme dostatek tekutin. Naopak tmavě žlutá až hnědá moč je často příznakem nedostatečného příjmu tekutin.
Náznaky oslabení močového měchýře
Zřejmě nejčastějším signálem, že není močový měchýř v kondici, je časté chození na toaletu, nebo naopak zahrazování odtoku moči, kdo by to neznal? Tu prochladneme na procházce, sedneme do vymrzlého auta a druhý den máme vystaráno. Dalšími typickými příznaky je ztmavnutí moči, pálivé bolesti při močení, bolesti v podbřišku někdy až krev v moči. Při jejím výskytu už je však nutné navštívit lékaře.
Z pohledu TČM se nedostatek energie v tomto orgánu projevuje pocity strachu, zloby, nevírou v lepší budoucnost. Dost často je toto vše úzce spojeno s nefungujícími vztahy. Naopak nadbytek energie u močového měchýře se projevuje agresivitou, jízlivostí, nebo neschopností člověka ustoupit. Cítíte-li něco podobného, může být příčina v oslabení právě tohoto orgánu.
Každé oslabené místo v těle je živnou půdou pro rozvoj různých mikroorganismů. Naučme se proto zbavovat všeho starého, vyjadřujme své niterné pocity, a to nejen příjemné, ale i nepříjemné.
Jak posílit močový měchýř a získat zpět jeho rovnováhu?
V první řadě je dobré myslet na staré dobré pravidlo. Doplňujte dostatečné množství tekutin do organismu. K tomu je nejlepší čistá (nejlépe filtrovaná) voda a bylinkové neslazené čaje. Tyto nápoje jsou pro tělo přirozené. Tekutiny dostatečně propláchnou močový měchýř, aby se v něm nezadržovaly nečistoty. Pokud zařadíte v období problémů do užívání přírodní monosacharid D-manosu, buď formou doplňku stravy, nebo konzumací např. brusinek, nebo hrušek, toto vyplavování jen podpoříte. D-manosa má totiž schopnost obalit stěny močového měchýře a močovodu a nečistoty se pak na nich nezachycují. Jedná se o tzv. D-manosní efekt. Bylinky vhodné pro přípravu čaje jsou např. vrbovka, zlatobýl, lichořeřišnice, řepík či tužebník jilmový.
Podpořit činnost močového měchýře můžete i vhodnou stravou. Pro příjemné prohřátí těla jsou vhodné v tomto období polévky. Ideální jsou luštěniny, karotka, adzuki (červené fazole), zelí, pórek a nebo kapusta.
Ani v zimě nezapomínejte na dostatečný pohyb. Pokud nebudeme organismus rozhýbávat voda v organismu začne stagnovat. Dopřávejte si pravidelné rozcvičky, dlouhé procházky, a pokud příroda dovolí tak sáňkování, bruslení a lyžování. Když už nevyrazíte do přírody, vyzkoušejte alespoň doma chůzi po drsnějším koberci, masáž chodidel akupresurním masážním míčkem, což zajistí dostatečnou stimulaci krevního oběhu chodidel. Pokud máte rádi aromaterapii, tak vhodnými éterickými oleji jsou cypřiš, oregano, rozmarýn, borovice a eukalyptus.