Tajemství včelího vosku
Včelí vosk je okouzlující látka, která obsahuje na 284 složek, z nich mnohé nejsou dosud dostatečně vědecky prozkoumané. Výrobky z něj jsou ekologické, zdravotně nezávadné a vesměs velmi prospěšné, voňavé a originální.
Od středověku se pyšnil všestranností použití – v umění, řemeslné výrobě, kosmetice. V pozdějších dobách, především ve středověku, se z něj vyráběly svíce, jedna z mála cenných zdrojů světla. Dodnes, i přes rostoucí počet nových „umělých“ materiálů, má stále svoje uplatnění v potravinářství, kosmetickém nebo farmaceutickém průmyslu. Právě ve farmaceutickém průmyslu mívá funkci pojiva, zahušťovadla, nosiče léčiva či zpomalovače uvolňování. Jeho antimikrobiální aktivita se využívá v tradičních evropských i asijských léčivech. Surový extrakt včelího vosku vykazuje inhibiční účinky například proti Staphylococcus Aureus, Sallmonella Enterica či Aspergillus niger. Má velmi nízké dráždivé účinky, proto je vyhledávanou složkou i v dnešní kosmetice.
Včelí vosk produkují včely rodu Apis. Obsahuje alkany, kyseliny, estery, polyestery a další látky. Přesné složení vosku se liší podle místa. Včely vosk produkují jako výpotek tzv. zrcátek na spodní straně článků zadečku a sekret tuhne do tvaru tenké šupinky. Na 1 gram vosku je zapotřebí asi 1 100 šupinek.
Druhy včelího vosku
Včelí vosk není všechen stejný. Odlišuje se barvou a vůní. Nejčastěji rozlišujeme vosk svíčkový, z medových plástů, z plodových plástů (ten nejtmavší barvy) a bílý vosk.
Včelí vosk a kosmetika
V kosmetice se včelí vosk nejčastěji používá - při výrobě balzámů na rty, na nehtovou kůžičku a nebo popraskané paty. Dále pak při výrobě mastí a krémů nebo i mýdel.
Balzám na rty se včelím voskem rty ochraňuje před škodlivými slunečními paprsky, pěkně voní a zabraňuje infekcím a vzniku oparů.
Pro jeho domácí výrobu, která není nijak složitá, potřebujete:
- Žlutý včelí vosk 27 g,
- kokosový olej 26 g,
- mandlový olej 26 g,
- ricinový olej 1g,
- lanolin 8 g,
- vitamín E olej 0,1 g.
Dále pak dřevěnou špachtli, nůž, kuchyňskou váhu, nádobu na vodní lázeň a tuby na balzám na rty, které koupíte na e-shopech pro kutily.
Svíčky ze včelího vosku
Zapálená svíčka ze včelího vosku krásně vypadá, zpříjemní večer a uvolní zrak
i mysl, ale má i řadu dalších blahodárných funkcí:
- pozitivně dobíjí energii,
- pomůže při soustředění,
- je vynikající přírodní ionizátor vzduchu,
- neutralizuje nepříjemný a škodlivý tabákový kouř,
- přivede člověka k psychické vyrovnanosti a vnitřnímu klidu, blahodárně působí na dýchací cesty.
Svíčku ze včelího vosku si ideálně zapalte přibližně 15 až 20 minut před spaním. Pomůže vám přinést hluboký, klidný a zdravý spánek. Ráno se pak vzbudíte s pocitem energie a vnitřního zdraví.
Co dál číst?
Bylinky a jejich místo v našem životě |
Sběr bylin - čerpejte sílu přírody |