Využijte sílu bylinek. Přichází ten pravý čas
Nezaháleli jste a vyrazili jste na jaře na sběr bylinek, přesně jak jsme vám radili v dubnu? Pokud se vám zadařilo a bylinky jste správně nasušili a uskladnili, právě přichází jejich chvíle. Sychravý podzim, mlhavo a studený vítr, který nám nejen ošlehává tváře, ale také ucpává nosy a rozkašlává nás, můžete porazit právě pomocí vlastních nasušených bylinek. Nejlépe je zužitkujete na čajovou směs.
Sám sobě apatykářem? Proč ne
Když už jste si dali tu práci a bylinky nasbírali a nasušili, byla by škoda nezužitkovat jejich sílu. Nejsnadnější cesta, jak je zpracovat, jsou bylinné čaje. Ale pozor, i míchání bylinných čajových směsí má svá pravidla. Čaj by měl mít vyváženou chuť, být voňavý i hezký na pohled. Toho nejčastěji docílíte smícháním 4 druhů bylinek.
- Každý čaj má hlavní složku = hlavní bylinu, která má nejsilnější účinek. Odborně se nazývá remedium cardinale.
- Další bylina by měla účinek té hlavní podporovat, případně rozšiřovat. Říká se jí remedium adjuvans.
- Třetí bylinka by měla nosit chuť, remedium corrigens.
- Poslední bylinka je, dá se říct, na okrasu. Činí čaj hezkým na pohled, může také hezky vonět. Samozřejmě může svými účinky také podporovat další bylinky. Odborně se taková složka nazývá remedium constituens.
Samozřejmě si můžete připravit i čaj z jedné bylinky. Takové čaje většinou pijeme při nějakých akutních potížích, když se třeba potřebujeme vypotit. Na každodenní popíjení však už nejsou moc vhodné, protože se jich brzo přepijete.
Pozor také na míchání bylin, které musíte vařit, jako jsou například kořeny, a bylin, ze kterých stačí nálev. Pokud jejich účinky potřebujete skloubit, připravte dva samostatné nálevy a ty teprve smíchejte.
Čajová směs by měla obsahovat byliny, jejichž účinky se navzájem podporují, nikoliv vylučují. Než tedy nějakou bylinku použijete, pečlivě si přečtěte o jejích účincích. V tom vám pomůže náš herbář.
Stručný přehled bylinek a jejich účinků:
- Při nachlazení: bez černý, heřmánek, jitrocel, lípa, mateřídouška, levandule, meduňka, podběl, měsíček, šalvěj.
- Pro detox: jahodník, kopřiva, jitrocel, třezalka.
- Na uklidnění: meduňka, máta, heřmánek, měsíček, levandule.
- Pro dobrou náladu: heřmánek, lípa, rozmarýn, dobromysl.
Jak čaj uskladnit a dobře uvařit
Už máte svou čajovou směs hotovou? Pokud vám zachutnala, připravte si jí více a uchovávejte ji v dobře těsnící sklenici, nejlépe v suchu a temnu.
Když dostanete chuť na svůj bylinkový čaj, doporučujeme k jeho vaření využít konvici s jemným vnitřním sítkem. Sítko zajistí, že se bylinky dobře vylouhují a zároveň nepropadnou do vody. Po určené době sítko jednoduše vyndáte a máte lahodný čaj.
Slaďte medem. Do vlastnoručně připraveného bylinkového čaje nedávejte citron, protože bylinkám bere chuť.
TIP na dárek: Rádi svým blízkým darujete něco, co jste sami vyrobili? Dobrá čajová směs je určitě velmi potěší!
Pár osvědčených receptů na bylinkové čaje
Pro dobrý spánek
|
Pro lepší trávení
|
Při nachlazení
|
V těhotenství
|
Co dál číst?
Objevte sílu včelího propolisu |
Sběr bylin - čerpejte sílu přírody |